Bezpečnost na internetu je sice dlouhodobě omílané téma, ale nikdy neškodí si připomenout, jak se na internetu chovat. Vždy se totiž najde chvíle, kdy nějaké ty zásady bezpečnosti ignorujeme.

Bezpečné připojení

Jedna z nejdůležitějších věcí při pohybu na internetu je zabezpečené připojení. Takovým typem je například privátní připojení přes domácí router. Privátní sítě jsou většinou chráněny heslem, takže se na ně nikdo neznámý nemůže připojit. Opakem jsou veřejné sítě, které najdete různě v kavárnách, veřejných prostorách, fast foodech a dalších zařízeních tohoto typu. Na tyto sítě se může připojit kdokoliv s jakýmkoliv úmyslem (např. nakazit síť a ukrást data ostatních uživatelů). Pokud nemáte jinou možnost než využít veřejné připojení k internetu, tak se vyvarujte zadávání citlivých údajů. Ideálně používejte anonymní okna, která po zavření veškeré údaje vymažou. Částečnou ochranu může poskytnou i služba VPN.

Chraňte si své osobní údaje

Dnes téměř každá stránka či aplikace požaduje registraci pro širší využití jejich služeb. To ale neznamená, že do nich musíte zadávat veškeré údaje jako je Vaše adresa nebo osobní telefonní číslo. Vždy si registraci dobře rozmyslete, protože stránka může být v budoucnu napadena a vaše osobní údaje mohou uniknout na internet. Zadávejte vždy pouze údaje povinné k registraci, nebo využijte alternativní možnosti registrace pomocí již existujících účtu, jako jsou účty Google nebo Facebook. Důležité je i dávat pozor, kam zadáváte své údaje od kreditní karty. Pokud je to možné, nezadávejte své platební údaje přímo do webové stránky a nenakupujte na neověřených e-shopech. Nejlepší možnost je využít platby přes důvěryhodnou platební bránu, jako např. GoPay.

Nestahujte neověřený obsah

Každý si občas něco potřebuje stáhnout, ať už to je nějaké video, obrázek nebo aplikace. Ale vždy je nutné si ověřit stránku, ze které tyto věci stahujete. Některé totiž mohou váš počítač infikovat malwarem nebo nějakým virem, například zvlášť oblíbeným trojským koněm. To Vám může zpomalit počítač, nebo vám taky někdo může ukradnout citlivé údaje. Proto je nejlepší si vše stahovat z ověřených zdrojů, jako jsou ověřené obchody nebo oficiální stránky daného softwaru.

Používejte antiviry

Antivir je dnes již běžnou součástí operačního systému, ale jak to u softwaru bývá, nejlepší jsou většinou ty placené. Většině uživatelů se vyplatí investovat do kvalitního antivirového programu. Stejně jako kondom Vám sice negarantuje stoprocentní ochranu, ale je to ta nejlepší prevence. Může se stát, že se antivirus splete a bude podezřívat nějakou aplikaci od velké společnosti nebo i vaši vlastní jako nebezpečnou a bude se ji snažit dát do karantény. V tomto případě je správné řídit se vlastním rozumem a upozornění ignorovat. Pokud Vás ale antivir upozorní na soubor, který jste stáhli z neověřené stránky, tak byste měli soubor v karanténě nechat a nejlépe ho ze svého zařízení pomocí specializovaného programu odstranit.

Vytvořte si bezpečné heslo

Hesla jsou velice důležité údaje a neměli byste je šířit. Pokud Vaše heslo unikne, může sloužit k získání citlivých údajů nebo ukradení Vašeho účtu. Také je důležité si vytvořit bezpečné heslo, nejlépe dlouhé, složité, obsahující jak čísla, písmena, tak i speciální znaky. Není vhodné používat jen jediné heslo, vytvořte si jich více. Dnes je velice časté i dvoufázové ověřování, které doporučuji používat. V kombinaci hesla a ověření v mobilu je pak téměř nemožné se dostat do cizího účtu.

Ověřujte si důvěryhodnost webových stránek

Pokud si chcete něco koupit online, nebo využít služeb neznáme firmy, měli byste si nejdříve ověřit její důvěryhodnost. Důvěryhodné stránky by měly obsahovat jednak podstránku „About“, kde se píše něco málo o dané firmě, a také podstránku „Contact“ kde se nachází kontaktní údaje, jako je telefon, adresa, email atd. V nejlepším případě i IČO firmy / jednotlivce, které lze snadno ověřit v obchodním rejstříku.

Shrnutí

  1. Používejte zabezpečené připojení, Veřejné sítě mohou být nebezpečné.
  2. Dávejte si pozor, jaké údaje kam zadáváte, nikdy nevíte kde můžou skončit.
  3. Nestahujte neověřený obsah, může obsahovat vir nebo malware.
  4. Používejte antiviry, je to nejlepší prevence proti pokusu o napadení.
  5. Vytvořte si bezpečné heslo, složené z několika znaků. A nejlépe používejte i dvoufázové ověřování.
  6. Ověřujte si důvěryhodnost u neznámých stránek.