Tvorba webové stránky je poměrně složitý proces skládající se z několika kroků. V tomto článku si jednotlivé kroky popíšeme, aby si každý, kdo uvažuje o vlastním webu mohl udělat představu o tom, jak web vzniká. Nebudeme se bavit o ceně webové stránky nebo době, kterou ji zabere vytvořit, protože tyto aspekty jsou individuální a odvíjí se od potřeb daného klienta. Pokud Vás i přes to zajímá cena našich služeb, můžete ji najít v našem přibližném ceníku, nebo si ji vyžádat prostřednictvím emailu.

Konzultace s klientem

Vše začíná tím, že nám klient odešle poptávku. My ho pak kontaktujeme s dodatečnými otázkami ohledně jeho budoucího webu a domluvíme se s ním na jeho konkrétních požadavcích. Následně se dohodneme také na ceně a termínu dokončení. Poté dojde k podpisu smlouvy nebo ústní dohodě. Od klienta si potom vyžádáme zálohu, která je u nás ve výši 20 % z celkové ceny. Ta slouží jako záruka, že klient dostojí svým závazkům a má o web opravdu zájem. Po zaplacení zálohy se okamžitě pouštíme do práce.

Grafický návrh

Celý proces pokračuje grafickým návrhem. Grafička vytvoří mockup, což je vlastně statický obrázek, který zobrazuje budoucí rozvržení a vzhled webu. Návrh následně konzultuje s klientem, dokud s ním není stoprocentně spokojený. Tento krok může doprovázet také tvorba loga nebo celé firemní identity.

Kódování podle grafického návrhu

Následně jsou podklady předány kodérovi, který grafický návrh pomocí HTML a CSS převede do kódu. V tomto kroku dochází i k tvorbě různých animací a drobných funkcionalit na straně klienta. Webové stránky od nás jsou vždy plně responzivní, to znamená, že se přizpůsobují různým rozlišením, takže web v pořádku funguje i na mobilu nebo tabletu.

Programování funkcionalit webu

Po převedení grafického návrhu do kódu přichází na řadu tvorba funkčních prvků webu, které na první pohled nejsou vidět, ale bez kterých by web nefungoval správně. Mezi tyto prvky patří např. odesílání emailu přes kontaktní formulář, přidávání a odebírání položek a textů, odesílání objednávek a mnoho dalšího. Každý web má i vlastní databázi, do které se veškerá data zadaná uživatelem ukládají. Pro správu webu následně slouží klientovi administrace, která se v tomto kroku propojí s webem.

Nasazení webu na webhosting a propojení s doménou

Po dokončení webu je web přemístěn z počítače programátora na webhosting (veřejně přístupný server na kterém se nalézají soubory webu) a propojený s doménou (adresou pod kterou je možné web vyhledat). Následuje také kompletní otestování webu a předaní hotového projektu klientovi.

Doplňkové služby – propagace, SEO

O web je třeba se starat i po jeho dokončení, protože jen to, že web máte, nestačí. Webové stránky je třeba následně optimalizovat pro vyhledávače (SEO) a propagovat. To vše kvůli tomu, abyste na web přivedli zákazníky, kteří u Vás nakoupí nebo si objednají Vámi poskytovanou službu. Jen tak může web plnohodnotně plnit svůj účel. Konec konců i Vy jste na náš článek narazili jen díky reklamně nebo SEO optimalizaci.

Shrnutí

  1. Tvorba webu se skládá z několika kroků.
  2. Konzultace s klientem – Po odeslání Vaší poptávky se dohodneme na ceně a termínu dokončení. Vy následně zaplatíte zálohu 20 % z ceny.
  3. Grafický návrh – Vytvoříme návrh toho, jak bude web vypadat a pošleme Vám ho k odsouhlasení.
  4. Kódování grafického designu – Grafický návrh webu převedeme do kódu.
  5. Programování funkcionalit – Naprogramujeme funkční prvky webu a web napojíme na databázi.
  6. Nasazení webu na webhosting a propojení s doménou – Hotový web nasadíme na webhosting, propojíme s doménou a otestujeme jeho funkčnost.
  7. Doplňkové služby – K webu Vám můžeme zajistit optimalizaci pro vyhledávače a propagaci přes sociální sítě nebo vyhledávače.